iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Live streaming z wykorzystaniem kamer IP

Powrót
13.10.2020

Zagrożenie epidemiologiczne związane z wirusem SARS-CoV-2 zmusiło nas do rezygnacji z uczestnictwa w wielu wydarzeniach kulturowych, społecznych i sakralnych. Jednym ze sposobów radzenia sobie z zaistniałą sytuacją, jest wirtualne uczestnictwo, realizowane za pomocą live streamingu. W ten sposób można transmitować konferencje, koncerty, wydarzenia sportowe, e-learning, a także msze święte. 

zdjęcie do artykułu live streaming kamery ip

Streaming na żywo - co jest potrzebne?

Aby prowadzić transmisję na żywo, potrzebujemy szybkiego, stabilnego łącza internetowego, aktywnego konta na serwisie online umożliwiającym streaming oraz kodera, czyli urządzenia, pobierającego treści i konwertującego je na format strumieniowy. Takim urządzeniem może być kamera IP obsługująca protokół RTMP. Pozwala to na strumieniowanie audio i wideo bezpośrednio z kamery na serwer (np YouTube) bez konieczności wykorzystywania dodatkowych urządzeń. Takie rozwiązanie to przyszłościowa inwestycja i świetny sposób na wyeliminowanie niepotrzebnego sprzętu, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko awarii. Pamiętajmy, że jeżeli zamierzamy streamować również dźwięk, potrzebny nam będzie mikrofon - wbudowany lub zewnętrzny.

 

Kamery obsługujące RTMP - przegląd rozwiązań

Rozwiązania w zakresie transmisji live oferują czołowi dostawcy sprzętu do monitoringu. Należą do nich, na przykład, kamery firmy Hikvision - są to urządzenia typu bullet, jak na przykład model DS-2CD2643G0-IZS, a także kopułkowe ( model DS-2CD2143G0-IS). Dzięki obsłudze protokołu RTMP umożliwiają one bezpośredni streaming z kamery na kanał YouTube. Kamery IP przesyłające strumień RTMP ma w swojej ofercie również firma Dahua. Należą do nich modele z serii Eco-Savvy oraz większość produktów z serii AI.

Zakup kamery obsługującej protokół RTMP to ogromne ułatwienie dla osób, chcących rozpocząć przygodę ze streamowaniem live. Aby rozpocząć transmisję, potrzebujemy jedynie dostępu do internetu z poziomu kamery, zweryfikowanego konta na YouTube oraz konfiguracji strumienia video/audio. Dodatkowo kamera taka najczęściej posiada wejście audio, do którego może zostać podłączony mikrofon lub sygnał ze sprzętu nagłaśniającego. Ustawienia dotyczące transmisji, jak na przykład rozdzielczość, czy liczba klatek na sekundę, mogą być konfigurowane z poziomu samego urządzenia. Warto pamiętać, że jakość streamingu w dużym stopniu zależy od prędkości wysyłania łącza internetowego. Zależnie od jakości obrazu oraz zaleceń producenta, wynosi ona minimum 2~10 megabitów.

zdjęcie do artykułu live streaming mikrofon zewnętrzny

Dobry dźwięk ma znaczenie

Dźwięk Twojego nagrania ma równie duże znaczenie, jak dobry jakościowo obraz. Na początek można skorzystać z mikrofonu zintegrowanego w kamerze, jednak tylko zaawansowane urządzenia wysokiej klasy wyposażone są w wartościowe dodatki audio. Warto zatem zaopatrzyć się w mikrofon zewnętrzny. Jak wybrać mikrofon do nagrywania? Zależy to od rodzaju streamowanych treści. W przypadku nagrań studyjnych, transmitowanych z pomieszczeń z dobrą akustyką, warto skorzystać z mikrofonu pojemnościowego, który posiada wysoką czułość. Dzięki temu, możesz mieć pewność, że każde Twoje słowo zostanie zarejestrowane i wiernie odtworzone. Natomiast jeżeli nagrywamy na zewnątrz, na świeżym powietrzu, lepiej sprawdzi się mikrofon krawatowy, który przymocowuje się do ubrania. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że obsługa urządzenia nie będzie angażować naszych rąk. Ponadto fizyczna bliskość mikrofonu sprawia, że będzie on wyłapywał nasze słowa, a nie dźwięki otoczenia.